غروب خجیر

 

جایزه ویژه هیات داوران

سومین جشنواره فیلم مستند ایران

"سینما حقیقت"

اهدا گرددید به

آقای فتح ا... امیری

کارگردان فیلم مستند

غروب خجیر

بخاطر توجه ویژه به جایگاه فیلم های مستند علمی و محیط زیستی

 

من از سال 87 به انجمن یوزپلنگ ایرانی پیوستم تا با استفاده از پشتوانه علمی وتحقیقاتی انجمن و نیز کار گروهی آثار کامل تری از حیات وحش و طبیعت کشورمون ارائه بدم.

انجمن یوز تشکیل شده از یه عده که عشقشون حیات وحشه و اکثرا محقق و بیولوژیستن که کلی جوایز مختلف جهانی و داخلی هم گرفتن مثل کتاب سال که به خاطر کتاب حیات وحش ایران گرفتن یا جایزه برترین متخصص حیات وحش جهان که به محمد فرهادی نیا مدیرعامل سابق انجمن با دست دیوید آتنبروارائه شد. برای اطلاعات بیشتر www.wildlife.ir  رو بنگرید. 

فیلم مستند "غروب خجیر" اولین محصول تولید شده توسط این گروه است که پاییز و زمستان سال 87 در پارک ملی خجیر تصویربرداری و با هدف نشان دادن اهمیت پژوهش های علمی و تاثیر آنها بر حفاظت از گونه ها، تولید شده است.

 

گروه مستندساز در هنگام تصویربرداری در پارک ملی خجیر متوجه رفتار غیر عادی یک میش جوان می شوند. پس از هماهنگی با سرپرست و محیط بانان منطقه، میش جوان زنده گیری شده و به محیط بانی منتقل می شود.

طی معاینات بالینی انجام شده توسط دکتر ایمان معماریان دامپزشک تیم، زخم­هایی در نواحی مختلف بدن، چرخش سر(Head tilt) ، چرخش گردن (Head deviation)، کوری دوطرفه وچرخش کلی به دور خود به سمت چپ مشاهده گردید. میش برای تشخیص دقیق بیماری به بیمارستان آموزشی دامهای کوچک دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران منتقل شد. آزمایش خون (CBC) و رایوگرافی مشکل خاصی را نشان ندادند و حیوان برای انجام CT-Scan به بیمارستان سینا انتقال یافت. بعد از انجام CT-Scan وجود ضایعات مغزی شدید مسجل شد و به علت شدت ضایعات و همچنین برگشت ناپذیر بودن آنها به منظور تحمیل درد و رنج کمتر به حیوان، تصمیم به Euthanasia گرفته شد.در کالبد گشایی دو کیست در نیمکره های مخ این گوسفند وحشی مشاهده شد که به بخش انگل شناسی ارسال گردید و کیست C.serialis مرحله لاروی T.serialisتشخیص داده شد.

نشخوار کنندگان به عنوان میزبان واسط سستودهای مختلف مطرح می باشند.  Coenurus serialisنوزاد سستود Taenia serialisمی باشد که در میزبانان واسط در قسمتهای مختلف بدن کیست تشکیل می دهد. Taenia serialis دارای دو تحت گونه  T.S. serialis و T.S. brauniاست که خانواده Canidae میزبانان اصلی هر دو آنها می­باشند. خانواده خرگوش­سانان (Lagomorphs) میزبان واسط این سستودها هستند. گزارشاتی از حضور Coenurus serialis در جوندگان (Rodents) و نخستینیها (Primates) نیز وجود دارد. این اولین گزارش از حضور این انگل در مغز یک نشخوارکننده در کل دنیا می­باشد. همچنین اولین گزارش انگل در ایران است که اهمیت توجه به حضور انگل در گوشتخواران را گوشزد می­کند و با توجه به قابلیت زئونوتیک انگل این گزارش نقطه آغازی است برای شروع تحقیقات جهت تعیین میزان آلودگی به T.serialis و C.serialis در ایران می­باشد. وقوع C.serialis در گوسفند وحشی نشان دهنده این است که مرحله نوزادی این انگل توانایی تکامل در میزبان­های نامتعارف را نیز دارد.

 

به موازات این مسئله مهم، فیلم به بررسی عوامل تهدید پارک ملی خجیر مانند سد ماملو، مسیرهای انتقال نفت و گاز، شهرک سازی و فعالیت زمین خواران ، جاده ها ، انواع آلودگی و مشکلات همسایگی با شهر تهران نیز می پردازد.

پاییز امسال مستند "غروب خجیر" به بخش مسابقه جشنواره بین المللی فیلم مستند ایران، "سینما حقیقت"، راه پیدا کرد و پس از دو بار اکران در سینما فلسطین که با استقبال فراوان تماشاچیان بخصوص علاقه مندان به محیط زیست مواجه شد ، برنده جایزه ویژه هیأت داوران بخاطر توجه ویژه به جایگاه فیلم های مستند علمی و محیط زیستی شد.

لازم به ذکر است که جشنواره بین المللی سینما حقیقت تنها جشنواره بین المللی ایران است که به طور تخصصی به فیلم های مستند می پردازد.اهدائ جایزه ویژه هیات داوران به یک فیلم محیط زیستی نشان از اهمیت مسئله مطرح شده دراین فیلم دارد.

با توجه به اهمیت مسئله مطرح شده در فیلم "غروب خجیر" و احتمال گسترش این بیماری در پارک ملی خجیر، به ویژه میان سگ سانان، دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران با همکاری اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران در تدارک بررسی میزان آلودگی گوشتخواران منطقه از طریق بررسی سرگین آنها هستند. در صورت وجود این انگل در نمونه های دیگر با درمان ضد انگلی گوشتخواران منطقه از طریق لاشه آغشته به دارو از گسترش این بیماری جلو گیری  خواهد شد.

 

 

/ 1 نظر / 81 بازدید
مرتضی

سلام برادر متن خوبی بود [لبخند] بازم بردن جایزه را به خودمون تبریک میگم [چشمک] همچنین حیات دوباره وبلاگت رو تبریک میگم [گل]